Оголошення

Статті

Тварини і COVID-19: пам’ятка для власників тварин на основі сучасних наукових даних

У світовій спільноті ветеринарної медицини ситуація з COVID-19 зробила значний виклик і посприяла виникненню безлічі запитань, коли інфекція SARS-CoV-2 широко поширюється серед людей, чи існує можливість зараження деяких тварин при тісному контакті із зараженими людьми.

Коронавіруси (CoV) - це сімейство РНК-вірусів. CoV-інфекції поширені у тварин і людини. Деякі штами CoV є зоонозами, тобто вони можуть передаватися між тваринами та людьми, в той же час багато штамів CoV зоонозами не є.

CoV, який викликає COVID-19, Міжнародним комітетом з питань таксономії вірусів (ICTV) був названий SARS-CoV-2.

Інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (МЕБ) поточне поширення COVID-19 є результатом передачі збудника від людини до людини. На сьогодні не існує доказів того, що домашні тварини відіграють роль у поширенні захворювання серед людей.

За офіційними даними МЕБ підтверджено декілька випадків інфікування тварин, серед яких представники родин котячих і куницевих. Усі ідентифіковані випадки зараження тварин були виявлені після їх контакту з хворими на COVID-19 людьми або експериментальним шляхом.

За результатами наукових досліджень встановлено, що тхори, кішки є чутливими до SARS-CoV-2, собаки мають низьку сприйнятливість (перебіг захворювання переважно безсимптомний), а худоба, свині, кури, качки - не сприйнятливі до вірусу.


Лікарі ветеринарної медицини закликають власників тварин не хвилюватись, оскільки ризик можливого впливу в даній ситуації є мінімальним. Тривають наукові дослідження щодо вірулентності SARS-CoV-2 в організмі тварин, розробляються заходи управління можливими ризиками під час контакту людей з тваринами, одне з яких - дотримання правил особистої гігієни та зоогігієнічних рекомендацій.

Держпродспоживслужбою на основі наукових даних було розроблено Пам’ятку для власників тварин щодо рекомендованого поводження із ними в період епідемії COVID-19.

Пам’ятка щодо рекомендованого поводження із тваринами в період епідемії COVID-19.

Наразі відсутні наукові докази щодо можливості передачі вірусу COVID-19 від тварини людині, та можливості інфікування людиною від хутра чи шкіри домашніх тварин. Однак, з метою запобігання зараження будь-якими спільними для тварин і людей інфекційними захворюваннями, важливо суворо дотримуватись правил поведінки та належної гігієни при поводженні з домашніми та іншими тваринами в умовах карантину:
1.     Мити руки після кожної взаємодії з окремою твариною, кормом для тварин, їх відходами або інвентарем.
2.      Практикувати належну гігієну домашніх тварин та прибирати після них належним чином:
 • ретельно мити засоби догляду за тваринами, іграшки та інші предмети, з якими контактує тварина;
 • уникати близького тактильного контакту з тваринами, зокрема спільного споживання їжі чи її обміну;
 • використовувати одяг для тварин під час прогулянок, що дозволить зменшити контакт тіла тварини із зовнішнім середовищем, та регулярно мити або прати такий одяг із використанням відповідних засобів;
 • під час прогулянок з домашніми тваринами уникати контактів з іншими тваринами, громадських місць, де є скупчення людей та тварин;
 • вигулювати собак на повідку, підтримуючи дистанцію не менше 2 метрів від інших людей і тварин;
 • не користуватися іграшками на вулиці;
 • нема необхідності обробляти шерсть та шкіру тварини дезінфікуючими засобами після кожного виходу на вулицю чи тактильного контакту, оскільки це може викликати у тварини дерматологічні захворювання, отруєння тощо. Натомість рекомендовано протирати поверхню тулуба та голови окремим для кожної тварини вологим рушником із наступним його пранням;
 • обробляти лапи «до» та «після» прогулянок відповідними засобами для певного виду тварин або теплою проточною водою;
 • бажано утримувати котів у приміщенні на період карантину, щоб запобігти їх взаємодію з іншими тваринами чи людьми.
3.     Інфіковані COVID-19 особи під час хвороби мають обмежувати контакти з будь-якими тваринами, так само, як і з іншими людьми. У разі неможливості обмеження такого контакту та відсутності іншої здорової особи, яка може попіклуватись про тварину, принаймні звести до мінімуму кількість таких контактів та суворо дотримуватись правил особистої гігієни, зокрема використовувати маску для обличчя та продезінфіковані рукавички під час взаємодії з метою запобігання поширення вірусу.
4.     У випадку клінічних проявів нездужання тварини, необхідності отримання консультації чи здійснення профілактичних обробок необхідно звернутись до лікаря ветеринарної медицини, дотримуючись наступних кроків:
 • здійснити запис онлайн чи телефонним дзвінком, попередньо повідомивши наміри та причини необхідності візиту та отримавши відповідні вказівки щодо подальших дій;
 • обов’язково в телефонному режимі попередити про наявність інфікування COVID-19 власника тварини або осіб, які спільно проживають на одній території, чи контакту з інфікованим;
 • рекомендовано супровід тварини до установи ветеринарної медицини лікаря однією здоровою особою;
 • після прибуття очікуйте ззовні і дотримуйтеся інструкцій персоналу;
 • при вході дезінфікуйте руки;
 • уникайте контакту (без рукостискання) і завжди тримайтеся на відстані не менше 2 метрів від інших людей;
 • намагайтесь нічого не чіпати в кімнаті очікування і консультації;
 • за можливості використовуйте безконтактний розрахунок;
 • мийте руки часто і правильно.

Перелік носить рекомендаційних характер. Інформація оновлюватиметься за появи суттєвих актуальних результатів досліджень.


Автор: admin від 13.05.2020

  

Відеорепортаж