Інтерв'ю з Головним дитячим імунологом м. Києва Федором Лапієм Читати...
! Сьогодні -

Головне управління
Держсанепідслужби у м. Києві


Про небезпеку малярії, заходи профілактики


За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у 2015 р. місцева передача малярії відбувається у 97 країнах світу. За останніми даними ВООЗ, у світі у поточному році зареєстровано 214 мільйонів випадків захворювання на малярію та 438 000 випадків смерті від неї.
 
Більшість випадків зараження та смерті від малярії відбувається в Африці, на південь від Сахари, в Азії, Латинській Америці, на Близькому Сході та в окремих країнах Європи. Захворіти на малярію ризикує приблизно половина населення світу.
 
Малярія - це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується періодичними підйомами температури тіла, збільшенням печінки, селезінки, анемією, та може привести до летального кінця. Малярія широко розповсюджена в країнах з жарким кліматом та передається від хворої до здорової людини через укуси малярійних комарів.
 
В Україні реєструються лише завізні випадки малярії. За даними Державної санітарно – епідеміологічної служби України за 11 місяців 2015 року в нашій державі зареєстровано 44 завізні випадки захворювання на малярію. В 3-х випадках захворювання закінчилось смертю хворих. Зараження на малярію відбулось під час відвідування країн Африки, Азії, Південної Америки, які є природними вогнищами хвороби.
 
В м. Києві з початку 2015 року зареєстровано 8 випадків малярії, в 3-х випадках захворювання закінчилось смертю хворих. В столиці від малярії померли пілот, військовослужбовець, приватний підприємець у віці 36, 37, 47 років. Тобто, малярія забрала життя чоловіків працездатного віку, які за родом діяльності відвідували тропічні країни.
 
Одними з причин, що призвели до смертельного кінця від малярії, стали відсутність настороги до хвороби серед осіб, які відвідували тропічні країни, нехтування правилами особистого захисту, відмова від проведення особистої хіміопрофілактики під час перебування у природному вогнищі та після повернення, пізнє звернення за медичною допомогою.
         
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2011 р. №893 «Про затвердження Правил санітарної охорони території України», малярію внесено до переліку нозологічних форм інфекційних хвороб, які мають міжнародне значення, що передбачає своєчасне проведення організаційних, медико-санітарних, лікувально-профілактичних та протиепідемічних заходів.
 
Постановою головного державного санітарного лікаря України від 07.11.2011р. №19 «Про заходи щодо профілактики малярії в Україні» (п.2) передбачено обов’язкове ознайомлення осіб, які планують відвідування ендемічних (небезпечних) з малярії країн, з переліком небезпечних територій та з пам’яткою щодо профілактики малярії.
 
Згідно закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (ст.32), постанови головного державного санітарного лікаря України є обов’язковими до виконання усіма юридичними та фізичними особами.
 
З метою особистого захисту від малярії, у разі виїзду до тропічних країн, слід приймати протималярійні препарати за схемою: за один тиждень до виїзду, протягом всього терміну перебування на небезпечній території та 4 тижні після повернення (один раз на тиждень).
 
Вибір протималярійного препарату залежить від країни виїзду, ризику зараження малярією, виду малярійного збудника, що переважає в конкретній зоні, стійкості збудника до препаратів. Призначення будь-якого препарату потребує попередньої консультації лікаря. За умови регулярного прийому препаратів можна значно знизити ризик захворювання тяжкими формами малярії, попередити ускладнення хвороби.
 
В м. Києві інструктажі з профілактики малярії серед осіб, які планують відвідати тропічні країни, необхідні щеплення за епідемічними показаннями з видачею Сертифікату міжнародного зразку проводяться в кабінетах щеплень Олександрівської клінічної лікарні м. Києва (вул. Шовковична, 39/1, тел. (044) 287-37-91), ТОВ «Борис» (тел. (044) 238-00-00), клініка «Медиком» (тел. (044) 503-77-77), Товариство «Центр сімейної медицини УЛДЦ» (тел. (044) 492-34-83).
 
Україна є країною-членом Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка координує міжнародну діяльність в області охорони здоров’я. За зміною епідемічної ситуації в світі, ВООЗ розробляє рекомендації щодо профілактики інфекційних та паразитарних захворювань «International travel and health» (Міжнародні подорожі та здоров’я), з якими можна ознайомитись на сайті http://www.who.int/ith/.
 
У разі здійснення ділових закордонних поїздок, службових відряджень, туристичних подорожей до тропічних країн необхідно пам’ятати про смертельну небезпеку малярії, проводити хіміопрофілактику захворювання  та заходи особистого захисту від укусів комарів.
Розмістив: Ред-2 від 23.12.2015
CMS Status-X